Logo

Arhiva članaka HRsvijet.net

Nedavna izjava gradonačelnika Splita kako će podići visoki kip Isusa u Splitu na Marjanu, pozdravljena je ne samo od Splićana nego od svih Hrvata. U tome nas je podosta zbunila izjava gradonačelnikove sestre u onoj emisiji "Nedjeljom u dva" kako ona vjeruje da je to bio Željkov "predizborni trik".

No mi se nadamo da gradonačelnik Splita gospodin Željko Kerum nije tako neozbiljan da bi se poigravao sa Isusom u predizborne svrhe. Podizanje spomenika Isusu na lijepome Marjanu u Splitu pozdravljaju svi katolici Hrvati i to iz više razloga.

Smatra se godina pokrštavanja Hrvata 641. kada je Knez Porga, sin prvog hrvatskog kneza u domovini Hrvatskoj Klukasa, kao višebošca, primio katoličku vjeru po Papinu izaslaniku biskupu Ivanu Ravenjaninu, što je u povijesti Hrvata zapisano i utvrđeno kao jedan od najvećih događaja. Utvrđeno je da su Hrvati nakon desetogodišnjih borbi s Avarima a na poziv bizantijskoga cara Heraklija stigli na Jadransko more krajem srpnja ili početkom kolovoza 626. godine, na čelu s petero braće i dvije sestre i to Klukasom, Lobelom, Muhlom, Kosjencem i Hrvatom te sestrama Tugom i Bugom. I eto samo nakon petnaest godina Hrvati su primili kršćansku Isusovu vjeru preko svoga kneza Porge.

I od tada je kršćanska vjera osvajala hrvatski narod jednim uljudbenim mirnim putem, sve dok nije obuhvatila cijeli hrvatski narod. To je pokrštavanje bilo bez bilo kakvog nasilja. A krštenje Kneza Porge prema izvorima zbilo se upravo na području Splita što neki vjeruju, u Solinu na rijeci Jadru. Tako se zna da je Ivan Krstitelj krstio Isusa u rijeci Jordanu a biskup Ivan Ravenjanin kneza Porgu u Solinu na rijeci Jadru. Hrvati su bili prvi narod slavenske jezične grupe koji su primili kršćansku Isusovu vjeru. Tako je grad Split izvorno kršteno mjesto Hrvata kao i svih naroda slavenskog jezičnog područja.

I zato nema ljepše ideje od Kerumove da se na Marjanu u Splitu podigne velebni kip Isusa Krista najveći na svijetu. Kerum predlaže 39 metara visine, a Savjet Slobodne Hrvatske predlaže 40 metara, po jedan metar visine za svaki dan Isusova posta u pustinji gdje ga je napadala i Sotona.

Podizanje kipa Isusa na Marjanu u Splitu nije samo želja Splićana nego svih Hrvata katoličke vjere! Zato bi trebalo odmah formirati jedno tijelo za to djelo, sa svim uputama za uplate novčanih sredstava.


Mate Ćavar

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.