Nakon prave nogometne drame, hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva nakon što je u četvrtfinalu u Sočiju boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Rusiju. Nakon 90 minuta rezultat je bio 1:1, nakon 120 minuta 2:2, da bi u raspucavanju s bijele točke Hrvatska bila uspješnija 4:3.

Hrvatska je u polufinalni susret protiv Rusije krenula u vrlo ofenzivnom sastavu, identičnom kao i protiv Nigerije na startu prvenstva, s Kramarićem na mjestu polušpice umjesto Brozovića koji je igrao na mnogo povučenijoj poziciji u utakmicama protiv Argentine i Danske. No, ta ofenzivnija formacija nije donijela pritisak na rusku momčad koja se, kao i u utakmici osmine finala protiv Španjolske, odlučila braniti s dvostrukim blokom.

Rusija je povela praktički ni iz čega. Čerišev i Dzjuba odigrali su dvostruko proigravanje na 30-ak metara od hrvatskog gola, Modrić nije uspio presjeći Dzjubinu loptu za Čeriševa, a zatim je uslijedio fantastičan udarac ruskog veznjaka s otprilike 25 metara koji je završio u samom gornjem desnom kutu nemoćnog Danijela Subašića.

Kao i u susretu osmine finala protiv Danske, Hrvatska nije dugo bila u rezultatskom zaostatku, Ivan Perišić je u 39. minuti izbacio Mandžukića na lijevom krilu, uslijedio je prodor i filigranski precizan ubačaj za Andreja Kramarića, okruženog sa čak petoricom Rusa, koji je glavom s pet metara proslijedio loptu iza leđa Akinfejeva.

Drugo poluvrijeme Hrvatska je započela mnogo odlučnije te je u prvih 15 minuta natjerala domaćina da se sasvim povuče, ali nije uspjela iskoristiti niti jednu od dvije prigode koje je stvorila. Najprije je Kramarić u 52. minuti pokušao atraktivno "škaricama" sa 12-13 metara, ali taj pokušaj Akinfejev je lako obranio.

U 60. minuti Perišić je imao idealnu situaciju za dovesti Hrvatsku u vodstvo. Ruski stoperi sudarili su se s vratarom na pet metara od svog gola, lopta je pala na nogu Perišića, ali je njegov udarac sa sedam-osam metara pogodio unutarnji dio vratnice, prosetao po crti gola i otišao u gol-aut.
U velikoj nelagodi Hrvatska se našla u 89. minuti kada se Subašić, u nastojanju da spriječi korner uhvatio za mišić lijeve noge te se činilo kako neće moći nastaviti utakmicu, a samo minutu ranije izbornik Dalić obavio je treću izmjenu, posljednju na koju je imao pravo u prvih 90 minuta. Ipak, liječnička služba uspjela je osposobiti našega vratara za nastavak.

Hrvatska je povela u 101. minuti, Kutepov je nepotrebno izbacio loptu u korner koji je izveo Modrić, a Vida je bio najviši u skoku pred ruskim golom i pogodio za 2:1.

Odmah po primljenom golu ruski izbornik Čerčesov u igru je ubacio Džagojeva, a zatim je uslijedio veliki ruski pritisak na naša vrata koji je donio i poravnanje u 115. minuti. Pivarić, koji je početkom produžetaka zamjenio Vrsaljka, je nepotrebno  igrao rukom na desnoj strani ruskog napada malo izvan kaznenog prostora, slobodni udarac izveo je upravo Džagojev koji je odlično pogodio u glavu Fernandesa za poravnanje.
Prilikom izvođenja 11-eraca ponovno je veliki impuls suigračima dao vratar Danijel Subašić koji je obranio udarac prvog ruskog izvođača Fjodora Smolova. Nakon što su Brozović i Džagojev bili precizni ruski vratar Akinfejev zaustavio je pokušaj Kovačića te je nakon dvije serije rezultat bio poravnat.

Srećom, u trećoj seriji je Brazilac u ruskim redovima Fernandes, koji je bio jedan od najboljih ruskih igrača u ovoj utakmici, promašio je vrata i dao novu prednost Hrvatskoj koju ona više nije ispuštala. Modrić, Vida i Rakitić su bili precizni pa nije bilo niti važno što su i Ignaševič i Kuzjajev zabijali za Rusiju.

-Čestitam dečkima na polufinalu, ali i ruskoj reprezentaciji koja se odlično borila, oni se uvijek drže svog trkačkog, agresivnog stila. Dali su i više nego što mogu, a pritom su i kvalitetni. Sreća nam je bila naklonjena. Bio sam miran, staložen i koncentriran cijelu utakmicu, kontrolirao sam emocije, no poslije Rakitićevog jedanaesterca sve je to izašlo iz mene. Laknulo mi je, znajući da smo obradovali i sebe i sve ljude u Hrvatskoj. Ne plačem često, ali sada imam zašto - Hrvatska je u polufinalu, što je sjajan rezultat - kazao je izbornik Zlatko Dalić nakon još jedne pobjede.

Hrvatska će tako drugi put u povijesti igrati u polufinalu Svjetskog prvenstva, nakon Francuske 1998. godine kada je bila treća.

Suparnik Hrvatske u polufinalu u srijedu 11. srpnja u Moskvi bit će Engleska koja je svladala Švedsku 2:0 (1:0) zgodicima Maguirea (30) i Allija (59).

Podsjetimo, u drugom polufinalnom susretu igraju Francuska i Belgija.