Komunistički zločini: Končareva i Brajnovića jama u zadarskom zaleđu kriju strašnu istinu
Neke od jama zadarskog zaleđa prije 65 godina postale su grobnice brojnim njemačkim vojnicima i domobranima, a priče o smaknućima lokalno stanovništvo i danas prepričava uz određeni strah.
Najpoznatije jame koje su 1945. godine, prema lokalnim pričama, partizani iskoristili kao masovne grobnice za okupatorske vojnike su Končareva jama u Karinu Donjem i jama Brajnovića u Kruševu. Prema dostupnim podacima u njima je skončalo gotovo 400 njemačkih vojnika i domobrana. Na području cijele Zadarske županije navedeno je 26 lokacija, odnosno 19 masovnih i sedam pojedinačnih grobnica s ostacima oko 1.000 žrtava, a za zločine do danas nitko nije odgovarao.
U Končarevu jamu bačeno 200 njemačkih vojnika
S obzirom da su ovi zločini počinjeni pred kraj 2. svjetskog rata teško je pronaći sugovornike. Neke od priča ispričali su nam ljudi koji su za iste čuli od očevidaca. O Končarevoj jami i zločinima koji su počinjeni nad mladim njemačkim vojnicima od kojih su mnogi imali tek nešto više od 18 godina ispričao nam je Tomo Aračić iz Karina, a on ju je čuo od jednog od očevidaca.
- Prema toj priči, na samom kraju rata u školu su jedne večeri dovedeni njemački vojnici, cijeli korpus iz Zadra, a čovjek je rekao da ih je bilo 400 mahom 18-godišnjaka. Noć su proveli u školi, a u cik zore odvedeni su do jame koja se nalazi istočno od škole. Lokalno stanovništvo je cijelo jutro slušalo zapomaganja i vrisku ranjenih vojnika, koje su nakon mučenja partizani bacili u jamu, govori nam Aračić i dodaje kako mu je Končarević koji sada živi u Srbiji pokazivao i dokumente njemačkih vojnika te ispričao i kako je jedan preživio te da su ga spasili i uputili preko Velebita.
Službeni podaci govore kako je u toj jami oko 200 stradalih njemačkih vojnika. Neke od priča koje se prepričavaju govore o brutalnim likvidacijama te da su zbog ušteda municije okupatorske vojnike partizani ubijali toljagama, a često su iz jama mještani i kasnije mogli čuti zapomaganja.
Jamu Brajnovića snimila policija
Jama Brajnovića u Kruševu, prema podacima postala je grobnica za 180 njemačkih vojnika i nekolicinu domobrana iz okolice. Jama se nalazi u Kruševu u neposrednoj blizini zaseoka Brajnovići i sam pogled na ulaz ostavlja dojam nelagode. Sugovornika koji se sjećaju tih događaja nismo uspjeli naći, a oni s kojima smo pričali nisu nam znali reći više podataka.
- Kao djevojčica čula sam da je nakon rata ovdje dovedeno 200 njemačkih vojnika i da su svi pobijeni i bačeni u jamu koja je jako duboka, kazala nam je starija mještanka, a dobili smo i podatke kako je tu bila i policija koja je sve snimila.
Jedan mještanin ispričao nam je i kako su neki vojnici bacani u druge jame te da se na jednom mjestu mogu vidjeti čak i kosti, a osim njemačkih vojnika tu su stradali i domobrani među kojima je bilo i mještana Kruševa. Prema službenim podacima u jamu je bačeno 180 ubijenih njemačkih vojnika i domobrana.
Osim jama kod Kruševa i Karina, poznato stratište je i jama Golubinka gdje je u rujnu 2008. godine izgrađen i križ za žrtve, a prema nepotpunim podacima i svjedočanstvima nekih osoba govori se o više od stotinu stradalih Hrvata iz Vrsi i okolice.
Likvidacije bez suda i suđenja
Naši sugovornici znali su samo kako su zločine počinili partizani te da su svi stradali likvidirani bez suđenja, no nitko nije govorio o tome koje su partizanske postrojbe bile na tom području niti imena sudionika.
Vinko Pedišić, predsjednik Saveza antifašističkih boraca Zadarske županije kratko nam je rekao kako nema saznanja da je bilo tko od njihovih članova bio za vrijeme rata na tom području te da o tim zločinima ne bi dodao ništa više od onoga što su već u medijima istaknuli predsjednik Josipović, Stjepan Mesić i prvoborci. Podsjetimo, prije nekoliko tjedana zadarski antifašisti su poručili kako podržavaju istragu zločina, ali su od ministra Karamarka zatražili da se zločini ne prebacuju na partizane, jer su ih na ovom području počinili Talijani, Njemci, četnici i ustaše. Potrebno je i naglasiti kako u slučaju i da se pokrenu procesi ukoliko bi se došlo do više informacija u obzir može uzeti samo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, jer su ratni zarobljenici zaštićeni međunarodnim pravom i nakon prestanka borbi, a zločini su se dogodili nakon 8. svibnja 1945. godine.
Nakon kraja rata to je jedini zločin koji se može uzeti u obzir, a ostalo su izolirani pojedinačni zločini koji su pali u zastaru.
Boris Kupčak / Zadarski list