U organizaciji Povjerenstva za obiljezavanje i uređivanje grobišta iz Drugoga svjetskog rata i poraća na području općine Široki Brijeg i Vicepostulature postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće«, jučer je, 28. srpnja, u Širokom Brijegu pred mnoštvom okupljenih Širokobrijezana i njihovih susjeda iz okolnih općina, te brojnih predstavnika pisanih i elektroničkih medija, odrzan pokop 42 zrtve iz Drugog svjetskog rata i poraća ekshumiranih na prostoru Širokog Brijega, javlja pobijeni.info.

Već od 16.30 sandučići s tijelima svih zrtava, umotani u hrvatske barjake – sluzbene barjake zupanije Zapadnohercegovačke, bili su izlozeni ispred Gradske mrtvačnice u Klancu. Okupljanje naroda i molitva u tišini trajali su sve do početka sluzbenog dijela pokopa u 17.45.

Na početku sluzbenog dijela pokopa najprije se okupljenima u svojstvu domaćina obratio Pero Kozul, pročelnik Povjerenstva, koji je pozdravio sve okupljene i zazelio im dobrodošlicu, a potom naglasio: »Ja moram kazati kako je među zrtvama danas ovdje najviše tijela naše subraće Hrvata, koje je svojim habitom očinski zaogrnuo i jedan fratar, a svima njima Titovi zločinci nisu dopustili ni minimum ljudskog dostojanstva. Radeći posao otkrivanja i dokumentiranja zločina imali smo prilike od zivih svjedoka čuti o partizansko-komunističkoj brutalnosti kojoj su ovi ljudi bili izlozeni, kako su bez razloga bili uhićivani, najčešće dugo i teško mučeni, te na kraju svirepo ubijani i na posebno bestijalne načine trpani u zemlju. Tijekom ekshumacija i svojim smo očima dijelom mogli vidjeti tragove svega navedenog. Danas, nakon gotovo sedamdeset godina, pokušavamo ispraviti barem dio nanesene im u nebo vapijuće nepravde pokapajući ih u zajedničku općinsku grobnicu, prema našem katoličkom običaju, vjeri, tradiciji i hrvatskoj uljudbi.« Kozul je na kraju svima zahvalio, najprije za utemeljenje i postojanje Povjerenstva, a potom i za njegovo dosadašnje trogodišnje djelovanje.

Kako je među ekshumiranim zrtvama bilo i 14 njemačkih vojnika, što je nedvojbeno potvrđeno s isto toliko pronađenih pločica njemačke vojske, pozivu na pokop odazvao se i Franz Kaufman, zamjenik njemačke veleposlanice u veleposlanstvu u Sarajevu, koji se također obratio nazočnima i, nakon što je uputio nekoliko pozdravnih riječi, između ostalog rekao: »Iznimno nas raduje korektan odnos Povjerenstva s njemačkim veleposlanstvom i suradnja koju smo uspostavili u posljednje dvije godine, jer ta suradnja traje i stalno se unaprjeđuje. Raduje nas također što vi u Širokom Brijegu visoko profesionalno radite ovaj posao i što pritom jednako tretirate sve zrtve. Nadamo se da u budućnosti ovakvih događaja više ne će biti i da će narodi u ujedinjenoj Europi zivjeti u miru, te da će sve svoje sporove rješavati mirnim putem.«

Predsjednik Vlade zupanije Zapadnohercegovačke Zdenko Ćosić, kao jedan od onih koji podupire rad Povjerenstva / Vicepostulature, u svom je govoru naglasio: »Po jamama i šumama razbacane, kao molekule prošlosti, da nikada više ne budu utkane u našu sadašnjost, tu su sad pred nama kao uskrsle, polomljene, mučene i zicom vezane kosti, tu su pred nama 42 lubanje s rupom na zatiljku kao neizbrisivim pečatom nečovjeka i antikrista.

Zločinci koji su htjeli izbrisati svaki trag ljubavi, ostavili su svoj neizbrisiv trag mrznje. Poredak zla označio ih je kao bezvrijedne, kao brojeve, ne ljude – bili su ništa, o njima se moglo šutjeti ili govoriti s prijezirom i mrznjom. Svi naši domoljubi, progonjeni ili ubijani kroz stoljeća do današnjih dana, svi su oni sudionici jednog vremena i jednog Domovinskog boja! Što vrijeme uopće znači u sintezi nacionalne teznje za slobodom!? Što znači zabraniti imena, uništiti matice i popise ubijenih domoljuba, kad je u samo jednoj riječi sazet sveti registar svih njihovih imena – Domovina!?«

Na samom kraju ovoga dijela programa, nazočnima se obratio Miro Kraljević, načelnik općine Široki Brijeg i jedan od najzasluznijih ljudi što se ekshumacije u Širokom Brijegu uopće izvode. Načelnik Kraljević u svom je obraćanju između ostalog rekao: »Ovaj današnji skup po svojoj bi naravi trebao biti tuzan zbog pronalaska i pokapanja 42 zrtve teškoga partizansko-komunističkog zločina s prostora Širokog Brijega. Međutim, ovaj skup ispunjava nas i drukčijim osjećajima. Ponosni smo što, punih 67 godina nakon njihova stradanja, te polustoljetnog nijekanja i prešućivanja, mozemo na civiliziran i katolički način, svojstven stogodišnjoj hrvatskoj uljudbi, pokopati njihove tjelesne ostatke.

Naše općinsko Povjerenstvo za obiljezavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća obavilo je dobar posao, te je u svom dosadašnjem radu prikupilo podatke o više od 150 prikrivenih grobišta-stratišta u kojima se, prema izjavama svjedoka, nalazi između 350 i 400 tijela zrtava. Ako ovome dodamo da samo općina Široki Brijeg ima preko 2.200 zrtava koje su pobijene u Drugom svjetskom ratu i poraću na Bleiburgu i nebrojenim kriznim putovima, onda to zorno govori o razmjerima narodnog pogroma u Širokom Brijegu. Zato sam osobno, kao općinski načelnik, zajedno s Općinskim vijećem Široki Brijeg, prihvatio inicijativu za utemeljenje Povjerenstva za obiljezavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Široki Brijeg, koje sustavno rješava ova bolna pitanja iz naše ne tako davne prošlosti, a rezultate vidimo i danas ovdje pred nama. U tom smislu ću i dalje, koliko bude u mojoj moći, podupirati rad našeg općinskog Povjerenstva.«


Inače, uz nedvojbeno 14 njemačkih vojnika, zrtve su još 1 franjevac, 2 partizana te neutvrđen broj ustaša, domobrana i civila. Ovaj dio programa vodila je Ana-Marija Prskalo, novinarka Radiopostaje »Mir« Međugorje.
Nakon završetka protokolarnog dijela, nešto iza 18.00 započeo je crkveni obred pokopa koji je predvodio širokobriješki gvardijan fra Sretan Ćurčić. Po vrlo vrućem i sparnom vremenu sprovodna povorka uputila se prema groblju »Mekovac«. Bdijenje nad zrtvama, u sprovodnoj povorci od mrtvačnice do groblja, preuzele su djevojke iz »Frame« Široki Brijeg, a po dolasku na groblje »Mekovac« jedan po jedan sandučić s tijelima zrtava prenijele su do zajedničke grobnice. Za vrijeme trajanja ukopa, vicepostulator fra Miljenko Stojić još jednom je pojašnjavao nazočnima o koliko se zrtava radi, s kojih grobišta i koje pripadnosti, dakako prema svjedočenjima. Nakon što je u zajedničku općinsku grobnicu polozeno 41 tijelo, posljednji sandučić s tijelom hrvatskog vojnika Ivana Tolja iz Grede (Šipovača) u Ljubuškom, predano je dvojici njegove braće, Ljubi i Dragi, te će danas, dan kasnije, biti pokopano u obiteljsku grobnicu u njihovoj rodnoj Gredi.


U prepunoj samostanskoj crkvi Uznesenja Blazene Djevice Marije na Širokom Brijegu, slijedila je sveta misa zadušnica za sve netom pokopane zrtve Drugoga svjetskog rata i poraća s prostora Širokog Brijega. U svojoj dobro prihvaćenoj propovijedi gvardijan samostana na Širokom Brijegu, fra Sretan Ćurčić, između ostalog je naglasio: »Povijesna je činjenica također da u pravcu Austrije, početkom svibnja 1945., nije kradomice i pod okriljem noći, preko staroga savskog mosta u Sv. Klari, bjezala jedna mala zalutala ustaška satnija, nego je to bio masovni i milijunski zbjeg, odnosno egzodus naroda s europskog jugoistoka, ponajprije i ponajviše Hrvata, a prema engleskom vojnom arhivu, na jugoslavensko-austrijskoj granici kod Bleiburga bilo je oko 200 tisuća hrvatskih vojnika i oko 500 tisuća civila, koji su tamo došli da se predaju engleskim postrojbama.

Također je povijesna činjenica da je uništavanje neprocjenjivoga vjersko-kulturno-povijesnog blaga ovdje kod nas na Širokom Brijegu, pratila parola ispisana na zidu samostana: "Kultura i prosvjeta bit će naša osveta!", a svjedoci tvrde da su klanja i druga monstruozna zvjerstva partizanski zlikovci popratili još jezivijom pjesmom: "Padaj kišo, krv saperi, kud prolaze proleteri!"

Kad je riječ o stradanjima Katoličke crkve u Herceg-Bosni, povijesna je činjenica da je za vrijeme Drugog svjetskog rata i neposredno nakon njega ubijen 161 katolički svećenik, ili je umro od tifusa u zatvoru, ili pak u logoru od posljedica maltretiranja, ali je daleko najveći broj onih koji su pobijeni. A s druge strane, i veliki broj vjernika bio je fizički likvidiran, odnosno, prema popisu napravljenom prema rasporedu današnjih zupa, samo u Hercegovini ubijeno je najmanje 15.705 osoba, ili otprilike svaki deseti katolik iz Hercegovine, dok ima i nekih drukčijih procjena i brojki koje se kreću i do 20 tisuća pobijenih Hercegovaca.«

Na samom kraju sv. mise zadušnice kratko se nazočnima obratio i vicepostulator fra Miljenko Stojić koji je zahvalio svima koji su pripomogli u otkrivanju posmrtnih ostataka, njihovu ekshumiranju, kasnijoj obradi te pripremi pokopa. Između ostaloga je rekao: »Na kraju smo veličanstvenog, ali tuznog događaja. Pokopali smo 42 tijela pobijenih u Drugom svjetskom ratu na ozemlju Širokog Brijega. Ginuli su na suprotstavljenim stranama, ali u smrti smo svi isti i prema svakome se treba odnositi s poštovanjem.«

Naglasio je da je napravljena i DNK analiza onih pobijenih u Knešpolju, gdje bi trebao biti i jedan ubijeni fratar, ali samo je 14 uzoraka dalo potvrdan ishod. Kako su ih ubijali, prenio je iz svjedočenja Stane Soldo koja je još ziva. To je zaista taknulo sve nazočne u crkvi.

Na kraju je zaključio: »Nemojmo se bojati traziti, otkrivati i zivjeti istinu. Samo nam ona moze dati miran san i blagoslovljenu budućnost. Pođimo kući u tom duhu i širimo Bozji mir kamo god stignemo!«

Valja naglasiti još dvije podrobnosti. Prva je da je udruga »Hrvatski domobran« iz Omiša organizirano autobusom pristigla na pokop u Široki Brijeg, a u autobusu su bili, kako su sami rekli, ljudi iz Omiša, Poljica i Zagvozda. Druga je da su dva brata Skoko iz Australije, inače rodom iz Rasna, nazočila pokopu, a jedan od njih zatrazio je »jedan barjak s pokopa« kojim su bile omotane zrtve, kako bi ga ponio sa sobom u Australiju i zelja mu je ispunjena!

 

V.M.