Željko Jovanović preko 'komiteta' izbacivao kolege iz škole
- Željko Jovanović je 1983. godine kao srednjoškolac i tek primljeni član komunističke partije, teško proganjao jednog vjernika, inače svog razrednog kolegu, čime je kršio i tadašnji zakon jer su vjernici imali pravo na slobodu vjeroispovijesti, kazao je Milivoj Antolović iz Rijeke, inače školski kolega ministra Željka Jovanovića, u razgovoru za Dnevno.hr.
-Išao sam u isti razred s Jovanovićem u riječku gimnaziju (tada se zvala Centar za kadrove u obrazovanju i kulturi). Naš je razredni kolega bio i M. Č. (podaci poznati uredništvu), mladić pravoslavne vjeroispovijesti koji je išao na katolički vjeronauk kod popa Mije. On je s Crkvom tada za Božić otišao u Pariz na druženje katoličke mladeži Europe. Pri povratku Jovanović je, na zaprepaštenje svih nas, doslovce izvadio svoju crvenu knjižicu, podigao je visoko u zrak i zaprijetio da će u ime te knjižice kolegu M.Č.-a izbaciti iz razreda.
Jovanović se, sudeći prema Antolovićevim tvrdnjama, koristeći svoju partijsku knjižicu kao oruđe predstavljao kao zaštitnik tadašnje "države i sistema".
-Govorio je da će se preko 'komiteta' pobrinuti da ga izbace iz škole! Dodao je da M. Č. smije ići na vjeronauk ali da odlazak s Crkvom u inozemstvo predstavlja izdaju države i sistema, te da će ga on zbog toga goniti – napisao je u pismu Milan Antolović, kojega su novinari portala Dnevno.hr potom nazvali i koji je cijelu priču ponovio te kazao da pod punom odgovornošću tvrdi kako se skandalozni incident doista i dogodio.
R.H.