Arhiva članaka HRsvijet.net

Predstava kazališta Mala scena „Ana i Mia“ pozvana je ovoga proljeća na čak četiri festivala!

Već ove nedjelje, predstava otvara festival „Mali Marulić“ u Splitu, a splitska ju publika može vidjeti u 19 sati u dvorani kazališta lutaka.

Slijedeće subote, 16. travnja u 17 sati predstavit će se beogradskoj publici u dvorani Vuk Karadžić na festivalu „Pozorište zvjezdarište“. Ovaj međunarodni festival ove godine doživljava svoje deveto izdanje, a Mala scena na njemu sudjeluje po prvi puta.

Na ovogodišnjem Naj, naj, naj festivalu predstava će igrati 30. travnja u 19 sati u kazalištu Mala scena.

Mlade glumice Nika Mišković i Mia Biondić nastupit će i na ovogodišnjem Festivalu glumca u Vinkovcima u svibnju ove godine.

Nika Mišković prošle je godine za ulogu Ane u ovoj predstavi nagrađena Nagradom hrvatskoga glumišta u kategoriji najbolje glumice u predstavama za djecu i mlade, a Mia Biondić nominirana je za istu nagradu.

Na festivalu ASSITEJ-a u Čakovcu Nika je također dobila nagradu za najbolju glumicu.

Publika u Zagrebu „Anu i Miu“ može vidjeti već ove subote, 9. travnja u 20 sati u kazalištu Mala scena!

O predstavi:

Praizvedba društveno angažirane predstave za mlade autorica Anice Tomić i Jelene Kovačić ANA i MIA održala se u kazalištu Mala scena 28. siječnja 2010. Kostime i scenografiju su također osmislile Anica Tomić i Jelena Kovačić, glazbu je napravio Frano Đurović, a likovno oblikovanje potpisuje Vladimir Končar.

Govoreći o anoreksiji i bulimiji, predstava istovremeno govori i o suosjećanju, razumijevanju, odrastanju, tijelu, hrani, usamljenosti, hrabrosti, ali i o ignoriranju i potpunoj neosjetljivosti društva koje oboljele odbacuje i na svojevrstan način stigmatizira. Istovremeno, progovarajući o tim sestrinskim bolestima dvama glasovima – glasom oboljele i glasom njezine najbolje prijateljice – predstava pokušava detektirati uzroke i ključna mjesta koja pokreću nezaustavljivu propast onih koje bolest na bilo koji način dotakne.

“Anoreksija i bulimija radikalni su prostori autodestrukcije i samouništenja. Daleko su od pubertetskih hirova i sebičnih traženja pažnje. One su očajnički pokušaj uspostave kontrole nad vlastitim životom, ali pokušaj koji sam u sebi propada jer se pretvara u začarani krug iz kojeg je nemoguće izaći bez pomoći i ljubavi drugog.”, riječi su autorica predstave.

Ovaj projekt za mlade podržali su Garnier i Naklada Ljevak.

Zahvaljujemo udruzi Nada koja okuplja obitelji oboljelih od anoreksije i bulimije, a koja je omogućila autoricama korisne kontakte i pomoć u istraživanju teme za predstavu.

O autoricama:

Anica Tomić i Jelena Kovačić cijenjene su autorice mlađe generacije koje već niz godina surađuju u raznim kazališnim projektima u kojima glume, režiraju, pišu tekstove i rade dramaturgiju. Još u srednjoj školi Anica Tomić osnovala je alternativnu kazališnu grupu Theatre da femmes, jednu od najvažnijih alternativnih grupa devedesetih kojoj se kasnije pridružila i Jelena Kovačić.

Anica je diplomirala je kazališnu režiju i radiofoniju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, te kroatistiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2005. profesionalno režira predstave. Kao glumica nastupa u filmovima: Gospa, Fergistmajniht, Potoćić suza i Zapisi Janka Mlinara, u TV seriji Mrtvi kutovi  te predstavama Tillina kutija, Gorke suze Petre von Kant, Sudnji dan, Sedmorica protiv Tebe, Kučkini sinovi, Kuga te Didona i Eneja. 2009. Nominirana je za Vjesnikovu nagradu Dubravko Dujšin za režiju predstave Oprostite, mogu li vam ispričati...?

Jelena je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Komparativnu književnost i Polonistiku te je apsolventica Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu, na Odsjeku dramaturgije, a djeluje u Hrvatskoj kao samostalna umjetnica. Dobitnica je Rektorove nagrade za dramaturgiju predstave Imitatori glasova, te stipendistica CEEPUS programa u sklopu kojeg zimski semestar 2001 / 2002. završava na Universytet Śląski u Katowicama (Poljska). Radi kao dramaturginja i prevoditeljica.