Arhiva članaka HRsvijet.net
Serge Brammertz potvrdio: Haški sud želi ukidanje zakona o ništetnosti
Tužiteljstvo Haaškog suda više ne ustrajava u dostavi dokumenata koji se odnose na Oluju, što je dugo opterećivalo suradnju Hrvatske sa sudom, ali taj problem može riješiti hrvatska vlada zbog vlastitih potreba, izjavio je glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u danas objavljenom razgovoru za t-portal.

"Tijekom suđenja Gotovini i drugima tražili smo jedan broj vojnih dokumenata koji se odnose na operaciju Oluja. Međutim, sada kada je donesena prvostupanjska presuda u tom predmetu, više ne inzistiramo na tome da se ti dokumenti dostave u kontekstu postupaka koji se vode pred sudom", rekao je Brammertz. "No, hrvatski dužnosnici su izjavili da će nastaviti istragu o tome gdje se ti dokumenti nalaze bez obzira na naš stav, tako da za svoje potrebe mogu riješiti taj problem."
Najavio je da uskoro planira posjetiti Hrvatsku, a u svibnju će se vrlo vjerojatno susresti s novom hrvatskom vladom i razgovarati o otvorenim pitanjima. Upitan kako ocjenjuje Zakon o ništetnosti određenih pravnih akata pravosudnih tijela bivše JNA, bivše SFRJ i Republike Srbije koji je usvojio Hrvatski sabor u prošlome sazivu, Brammertz je rekao da zakonodavna inicijativa prethodne vlade predstavlja "nesretan razvoj događaja i prepreku regionalnoj suradnji", pokazujući tako da je riječ o političkom a ne pravosudnom pitanju.
>>Josipović zatražio ocjenu Zakona o ništetnosti
>>Vlada ima namjeru ukinuti Zakon o ništetnosti pravosudnih akata bivše JNA i Srbije!
"Međutim, novi prijedlog vlade da se taj zakon ukine vidimo kao dobar korak prema nastavku suradnje sudskih vlasti Hrvatske i Srbije", istaknuo je. Ocjenjujući nasljeđe Haaškoga suda Brammertz je ustvrdio da je sud odigrao ključnu ulogu u procesuiranju ratnih zločinana.
"Haaški sud je počeo s radom u trenutku kada nacionalni sudovi nisu htjeli i nisu mogli izvesti ratne zločince pred lice pravde. Da nije bilo Haaškog suda, vjerojatno ne bi bilo ni pravde za žrtve", rekao je.
>>Marijana Lončarević-Marić: Moj suprug je strašno razočaran državom za koju se borio
Brammertz smatra da je Haški sud doprinio procesu pomirenja i suočavanja s prošlošću te drži da je na lokalnim institucijama i političarima da preuzmu vodeću ulogu kako bi se taj proces nastavio.
"Svjesni smo da je suočavanje s prošlošću složen proces. Mnogima je još i danas teško prihvatiti da su njihovi ratni heroji zapravo zloupotrijebili svoj položaj i počinili teške zločine nad civilima. Zato je toliko važno da Haaški sud dokumentira nepobitnu istinu."
"Političari su često propuštali promicati pomirenje tako što su politizirali ratne zločine svojim krivim interpretacijama sudskih presuda. Pomirenje je trajan proces, a političari u regiji imaju vrlo važnu ulogu u pomaganju ljudima da razumiju što individualna kaznena odgovornost zapravo znači", kazao je Brammertz. (R.H.)