Arhiva članaka HRsvijet.net

Obljetnica smrti Zrinskoga i Frankopana obilježena je danas u Bečkom Novom Mjestu u Austriji komemoracijom kraj grobnoga mjesta i svetom misom zadušnicom u katedralnoj crkvi, te polaganjem vijenaca na spomen ploče na mjestu smaknuća i na bočnom zidu katedrale u Bečkom Novigradu.

U izaslanstvu kojje je položilo vijence bili su, između ostalih, članovi Zrinske garde iz Čakovca, veleposlanik RH u Austriji Gordan Bakota i predstavnici Gradišćanskih Hrvata.

Predsjednik Zrinske garde Čakovec Alojzije Sobočanec istaknuo je da se tim činom odaje počast za žrtvu koji su velikani naše povijesti dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku koja se ostvarila tri stoljeća nakon njihove tragične pogibije.

I danas, kazao je Sobočanec, 340 godina kasnije vodimo bitku - ali ovog puta na drugim poljima - za domovinu. Povijest se ponavlja, kao i Zrinske i Frankopane, tako su i danas velikane borbe za Hrvatsku osudili, ali o njima će povijest dati svoj ispravan sud, kao što je to uostalom dala i za pogubljene plemiće, rekao je Sobočanec.

U ime karlovačkog "Zmajskog stola" Zvonimir Gerber kazao je da su Braća Hrvatskoga Zmaja vjerni svojoj tradiciji čuvanja uspomene na hrvatske velikane i zato svake godine obilježavaju tužnu godišnjicu smrti Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana, 30. travnja 1671. godine u Bečkom Novom Mjestu.

Grob u Bečkom Novom Mjestu prazan je jer su posmrtni ostaci Zrinskog i Frankopana 1990. godine preneseni u Zagrebačku katedralu, ali vijenci su danas položeni na grob i podno spomen ploče.


Hina / HRsvijet