Arhiva članaka HRsvijet.net


Sud u nizozemskom Haagu presudio je kako je Nizozemska kriva za smrt troje muslimana za vrijeme masakra u Srebrenici 1995. godine, izvještava BBC.

"Sud je odlučio kako je Nizozemska, kao država, odgovorna za smrt tih ljudi jer ih nizozemski vojnici u sklopu UN-ovih snaga nisu smjeli predati Srbima", izjavio je glasnogovornik suda. Suci u žalbenom postupku naredili su vladi da plati odštetu obiteljima ubijenih. Slučaj je pokrenula obitelj ubijenog Rize Mustafića, koji je radio kao električar za nizozemske snage i prevoditelja Hasana Nuhanovića, čiji otac i brat su isto ubijeni u masakru. Ranija odluka suda iz 2008. godine bila je oslobađajuća jer se tvrdilo da su nizozemske snage koje su osiguravale sigurnosnu zonu u Srebrenici bile pod zapovjedništvom UN-a.

Posljednjih godina vodilo se nekoliko sudskih postupaka protiv nizozemske vlade za slične slučajeve. Vlada se branila kako je UN trebao dati potporu njenim snagama. Nizozemske snage osiguravale su muslimansku enklavu u Srebrenici, gdje je nakon predaje srpskim snagama ubijeno 8 000 muslimanskih muškaraca i dječaka.

>>EKSKLUZIVNO: Izvješće tajne službe britanske VIII. armije iz svibnja 1945. - Hrvate smo partizanima izručivali prijevarom! (VIDEO)


Na isti su način Britanci nakon Drugog svjetskog rata izručili Hrvate partizanima.