Iz tiska ovih je dana izišla knjiga Davora Dijanovića „Hrvatska u žrvnju Jugosfere. Izabrani članci, eseji i prikazi". Knjiga obuhvaća 85 članaka, eseja i prikaza koji su posljednjih 6 godina objavljivani na Portalu Hrvatskoga kulturnog vijeća i u periodici.

Temeljena na vrlo opširnoj bibliografiji knjiga argumentirano progovara o različitim temama iz područja politike, povijesti, književnosti i kulture.

Uvjetno govoreći, knjiga bi se tematski mogla podijeliti na pet dijelova. Prvi dio – koji je apostrofiran u naslovu knjige - obuhvaća povijesni pregled jugoslavenskih integracija te njezinih modernih derivata u vidu geostrateškog projekta „Zapadni Balkan" odnosno „Jugosfera". Drugi dio obuhvaća kritičku analizu odnosa između Hrvatske i Europske unije. Treći dio govori o „krizi kulture" zapadnog svijeta odnosno o antropologiji i svjetonazoru koji su suprotni kršćanskoj viziji svijeta te društva izgrađenog na kršćanskim ćudorednim načelima. Četvrti dio bavi se analizom komunističkih zločina i jugoslavenske mitologije. Peti dio donosi portrete i političke ideje niza istaknutih hrvatskih političara, ideologa i intelektualaca čiji je rad i život utkan u temelje moderne hrvatske države.

Predgovor knjizi napisao je odvjetnik, povjesničar i publicist Tomislav Jonjić, a pogovor profesor, književnik, prevoditelj i kolumnist dr. sc. Damir Pešorda.

Slagao se netko ili ne slagao s Dijanovićevim stavovima, riječ je o knjizi koja poziva na raspravu te otvara neka od ključnih pitanja s kojima se hrvatski narod kao i narodi Europe suočavaju na početku 21 st. Upravo zbog aktualnosti knjige i mnogostrukosti argumenata kojima autor zastupa svoja stajališta nadamo se će knjiga pronaći svoj put do što većeg broja čitatelja i tako otvoriti put kritičkom razmišljanju te raspravi i polemici kao preduvjetima za napredak svakog demokratskog društva.

„Autorova zabavljenost idejama, a ne pojedincima, njegova svijest o važnosti nacionalne države za hrvatski narod i za čitavu Europu, njegovo uvjerenje da su pojedinci, stranke i pokreti tek instrumenti za oslobođenje domovine i ostvarenje slobode, demokracije i blagostanja, te uvjerljivost i mnogostrukost argumenata kojima zastupa svoja stajališta, čine ovu knjigu iznimno vrijednom, neusporedivo vrjednijom od hrpe ukoričenih kolumni kojima tzv. etablirani autori i iskusna novinarska pera nastoje pobijediti usud novinskoga osvrta: da već sutra bude zaboravljen. A kao što će sukob hrvatstva i jugoslavenstva, nažalost, još dugo – sve dok potonje jasno i bez ostatka ne prokažemo kao zločin i izdaju – biti mòra na našim prsima, tako će i ova knjiga, nema sumnje, još dugo biti poziv na uzbunu i jedan od putokaza prema slobodi", napisao je Tomislav Jonjić u predgovoru ove knjige.

Poput Jonjića promišlja i Damir Pešorda.

„Knjigom 'Hrvatska u žrvnju Jugosfere' Davor Dijanović nameće se kao relevantan mladi politički publicist s izgrađenom političkom filozofijom i kršćanskim svjetonazorom. Dijanovićeva politička misao napaja se na najboljim tradicijama hrvatske političke misli starčevićanske inspiracije od Milana Šufflaya do Benjamina Tolića i Tomislava Jonjića. Kao mlad čovjek na početku životnog i intelektualnog puta, on je itekako važan za uravnotežen razvitak hrvatske političke misli i društvenog života, naročito s obzirom na činjenicu da se velika većina mladih intelektualaca, pod snažnim utjecajem lijeve prevlasti u medijima i kulturi, svrstala na lijevu stranu političkog spektra. Što zbog mode, što zbog napredovanja linijom manjeg otpora. Dijanović je u takvom okružju samosvojan politički i autorski glas koji jamči da hrvatska politička misao ne će zabrazditi u anacionalno ljevičarenje i utopijske internacionalističke maštarije", kaže se u pogovoru ove knjige.

 

M.B.