Poznati detalji Trumpovog plana za mir u Gazi
Predloženi plan za mir u Pojasu Gaze administracije predsjednika SAD Donalda Trumpa, koji se sastoji od 21 točke, predviđa da svi taoci budu oslobođeni u roku od 48 sati od postizanja dogovora, u zamjenu za postupno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze. To je potvrdio izvor upoznat s prijedlogom, koji je ranije ovog tjedna podijeljen s arapskim liderima, javlja CNN.
Predstavljanje prijedloga Hamasu
Za sada se ne zna je li palestinskoj terorističkoj organizaciji Hamas predstavljen prijedlog, koji bi mogao biti izmijenjen u narednim danima.
Plan bi vjerojatno bio proslijeđen preko Katara preostalom dijelu Hamasovog pregovaračkog tima koji se nalazi u Dohi.
Trump je izrazio optimizam u vezi s rješavanjem sukoba, rekavši da su danas “veoma blizu” postizanja dogovora. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu, međutim, danas je obećao da će nastaviti rat dok Hamas ne bude uništen.
Arapski lideri uglavnom podržavaju prijedlog, iako ne smatraju da je savršen. Oni žele da sukob što prije prestane, rekao je izvor.
Vremenski okvir
Prema navodima izvora, u ovoj verziji plana nije predviđen vremenski okvir za povlačenje izraelskih snaga. Ova verzija posebno navodi da Izrael neće ponovo napasti Katar, dodaje neimenovani izvor. Također se navodi da ne može biti prinudnog raseljavanja iz Gaze.
Plan, prema navodima izvora, predviđa da Hamas nema buduću ulogu u upravljanju Gazom i predviđa dvije razine privremene uprave: nadzorno međunarodno tijelo i palestinski odbor. Kako je naveo izvor, ne postoji vremenski okvir za prenošenje vlasti s privremene uprave na Palestinsku samoupravu.
Prijedlog predviđa ulogu UN u pružanju humanitarne pomoći i ne spominje Humanitarnu fondaciju za Gazu, navodi neimenovani izvor. U planu se ne navodi da bi SAD podržale palestinsku državu, već se priznaje da je to težnja Palestinaca.
21 točka plana
1. Gaza će biti deradikalizirana – zona bez terora koja ne predstavlja prijetnju svojim susjedima.
2. Gaza će biti obnovljena u korist svog naroda.
3. Ako se obje strane slože s prijedlogom, rat će odmah završiti, a izraelske snage će obustaviti sve operacije i postupno se povlačiti iz Pojasa.
4. U roku od 48 sati nakon što Izrael javno prihvati sporazum, svi živi i preminuli taoci bit će vraćeni.
5. Nakon što se taoci vrate, Izrael će osloboditi nekoliko stotina palestinskih zatvorenika koji služe doživotne kazne i preko 1.000 stanovnika Gaze uhićenih od početka rata, zajedno s tijelima nekoliko stotina Palestinaca.
6. Nakon što se taoci vrate, članovima Hamasa koji se obvežu na mirnu koegzistenciju bit će dodijeljena amnestija, dok će članovima koji žele napustiti Pojas biti odobren siguran prolaz u zemlje primateljice.
7. Nakon što se ovaj sporazum postigne, pomoć će naglo pristizati u Pojas brzinom ne nižom od referentnih vrijednosti utvrđenih u sporazumu o taocima iz siječnja 2025. godine, a koji je uključivao 600 kamiona pomoći dnevno, uz rehabilitaciju kritične infrastrukture i ulazak opreme za uklanjanje ruševina.
8. Pomoć će distribuirati, bez miješanja bilo koje strane, Ujedinjeni narodi i Crveni polumjesec, zajedno s drugim međunarodnim organizacijama koje nisu povezane ni s Izraelom ni s Hamasom.
Tekst ove točke ostavlja prostor za nastavak rada Humanitarne fondacije za Gazu (GHF), budući da je tehnički ona američka organizacija, čak i ako je bila zamisao Izraelaca. Na GHF-ovim distribucijskim centrima od početka njenog rada ubijeno je stotine Palestinaca.
9. Gazom će upravljati privremena, prelazna vlada palestinskih tehnokrata koji će biti odgovorni za pružanje svakodnevnih usluga stanovnicima Pojasa. Odbor će nadgledati novo međunarodno tijelo koje će osnovati SAD u konsultaciji s arapskim i europskim partnerima. Ono će uspostaviti okvir za financiranje obnove Gaze dok Palestinska uprava ne završi svoj program reformi.
10. Bit će kreiran ekonomski plan za obnovu Gaze kroz okupljanje stručnjaka s iskustvom u izgradnji modernih gradova na Bliskom istoku i kroz razmatranje postojećih planova usmjerenih na privlačenje investicija i stvaranje radnih mjesta.
11. Uspostavit će se ekonomska zona, sa smanjenim tarifama i stopama pristupa o kojima će pregovarati zemlje sudionice.
12. Nitko neće biti prisiljen napustiti Gazu, ali onima koji odluče otići bit će dozvoljen povratak. Što više, stanovnici Gaze bit će ohrabreni da ostanu u Pojasu i ponudit će im se prilika da tamo izgrade bolju budućnost.
13. Hamas neće imati nikakvu ulogu u upravljanju Gazom.
14. Regionalni partneri će pružiti sigurnosna jamstva kako bi se osiguralo da Hamas i druge frakcije u Gazi ispune svoje obveze i prestanu predstavljati prijetnju Izraelu ili vlastitom narodu.
15. SAD će surađivati s arapskim i drugim međunarodnim partnerima na razvoju privremenih međunarodnih stabilizacijskih snaga koje će se odmah rasporediti u Gazi kako bi nadgledale sigurnost u Pojasu. Snage će razviti i obučiti palestinske policijske snage, koje će služiti kao dugoročno tijelo za unutarnju sigurnost.
16. Izrael neće okupirati niti anektirati Gazu, a IDF će postupno predavati teritoriju koju trenutno okupira, dok zamjenske sigurnosne snage uspostavljaju kontrolu i stabilnost u Pojasu.
17. Ako Hamas odgodi ili odbaci ovaj prijedlog, gore navedene točke će se nastaviti u područjima bez terora, koja će IDF postupno predati međunarodnim stabilizacijskim snagama.
18. Izrael se slaže da neće izvoditi buduće napade u Kataru. SAD i međunarodna zajednica priznaju važnu posredničku ulogu Dohe u sukobu u Gazi.
19. Uspostavit će se proces deradikalizacije stanovništva. To će uključivati međuvjerski dijalog usmjeren na promjenu načina razmišljanja i narativa u Izraelu i Gazi.
20. Kada obnova Gaze bude napredovala i program reformi bude proveden, mogli bi se stvoriti uvjeti za kredibilan put ka palestinskoj državnosti, što je prepoznato kao težnja palestinskog naroda.
21. SAD će uspostaviti dijalog između Izraela i Palestinaca kako bi se dogovorili o političkom horizontu za miran suživot.
M.M.