Arhiva članaka HRsvijet.net
Iranski ratni brodovi prošli kroz Suecki kanal
Dva broda iranske ratne mornarice prošla su Sueski kanal, prvi put od 1979. godine, izvijestila je iranska televizijska postaja Al Alam.

Dva iranska ratna broda prošla su kroz kanal i idu prema sirijskoj luci, izvijestila je postaja.
Egipatska vojska, koja upravlja zemljom od 11. veljače, odobrila je iranski zahtjev za prolaz brodova kanalom, rekao je izvor iz egipatske vojske u petak.
Za egipatsku prijelaznu vlast iranski je zahtjev predstavljao osjetljivo pitanje jer je Kairo saveznik Sjedinjenih Država, Egipat ima mirovni sporazum s Izraelom, a njegovi odnosi s Iranom su od iranske revolucije 1979. bili zategnuti.
Iranska agencija Fars objavila je još 26. siječnja da su iranski pomorski kadeti upućeni na jednogodišnju misiju obuke u Sredozemnom moru, preko Adenskog zaljeva u Crveno more i dalje kroz Sueski kanal. Sueskim kanalom nije prošao nijedan iranski ratni brod od uspostave Islamske Republike 1979. godine.
>>Ahmadinedžad: U slučaju napada imat ćemo planetaran odgovor
>>Samo 24 sata nakon neuspijelih pregovora: Iran poslao ratnu flotu u Sredozemno i Crveno more
>>Napetost zbog prolaska iranskih ratnih brodova kroz Sueski kanal
>>Egipat odobrio prolaz iranskih vojnih brodova Sueskim kanalom
Izraelski ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman prije nekoliko je dana ovaj događaj ocijenio provokacijom kakve Izrael ne može vječno ignorirati. Iranski pomorski kontingent, po Avigdorovim riječima, ne bi predstavljao ozbiljniju prijetnju Izraelu, ali bi taj događaj predstavljao najbliži susret vojnih snaga dvaju arhetipskih neprijatelja koji su zemljopisno udaljeni jedan od drugog, javlja HRT.