Arhiva članaka HRsvijet.net
Teritorij, vlada, samostalna gospodarska, kulturna i medijska politika preduvjeti za ustavnu ravnopravnost Hrvata u BiH
Na trodnevnom znanstvenome skupu u Banja Luci, posvećenom položaju Hrvata, zaključeno je da Hrvati u BiH mogu biti ustavno ravnopravni samo u slučaju da imaju svoj teritorij i svoju vladu te da mogu voditi samostalnu gospodarsku, kulturnu i medijsku politiku.

Više sudionika ovoga znanstvenog skupa, na kojemu su sudjelovali predstavnici iz pet zemalja, zaključilo je da je za Hrvate u BiH najgore unitarističko uređenje u kojemu ne bi imali nikakva prava i bili bi majorizirani od brojnijih naroda. Pri tome je istaknuto da se uređenje BiH mora zasnivati na teritorijalnoj, političkoj, ekonomskoj i kulturnoj ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda.
Zaključeno je da su Hrvati u BiH u iznimno teškom i neravnopravnom položaju u odnosu na druga dva konstitutivna naroda, a što je utvrđeno Daytonskim sporazumom.
- Čvrsto sam uvjeren da BiH može opstati i biti demokratska i europska zemlja samo ako svi građani budu ravnopravni, usprkos teritorijalnoj podjeli i ako BiH bude federalna država triju ravnopravnih naroda, rekao je prof. Zdravko Tomac.
Profesor Ivo Goldstein nije propustio ni ovu prigodu kako bi krivnju zbog teškog položaja hrvatskog naroda u BiH optužio Republiku Hrvatsku.
U svom prepoznatljivom stilu Goldstein je, u potpunosti negirajući povijesne činjenice, naglasio kako je hrvatska politika u prošlosti činila pogreške zbog čega su Hrvati u BiH danas u lošem položaju. Međutim, Goldstein pri tome nije spomenuo činjenice da je hrvatski narod u BiH bio izložen dvjema agresijama, velikosrpskoj i velikobošnjačkoj!