Blagdan je Velike Gospe, odnosno svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije. Deseci tisuća vjernika hodočaste u mnogobrojna marijanska svetišta, a neki hodočaste danima. Svete mise, pod posebnim epidemiološkim mjerama i preporukama, služe se od rane zore. 

Svetu misu u Mariji Bistrici predvodi kardinal Josip Bozanić.

- Previše su zla ljudima pa i našem narodu donijele umišljene oholice, oni što su se držali superiornim nad drugima. Biti ponizan znači čuvati svijest o primljenim darovima i umijećima koje treba razborito koristiti na dobro drugih, čitave zajednice, u međusobnom poštivanju koje društvo ozdravlja iznutra i gradi prijateljstvo među nama, poručio je kardinal Bozanić.

U skladu s epidemiološkim mjerema na otvorenom se održava proslava blagdana Velike Gospe na Trsatu. Mise se služe svakog sata, od ranog jutra, a gradski autobusi na Trsat voze besplatno. Misu u 18.30, na koju dolazi i predsjednik Vlade Andrej Plenković, predvodit će riječki nadbiskup Ivan Devčić.

Tradicionalna procesija, zbog epidemije izazvane koronavirusom, otkazana je i u svetištu Gospe Sinjske. Središnje misno slavlje u samostanskom dvorištu u 11 sati predvodi splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić.

- Svetkovina Velike Gospe poručuje da se život ne može u potpunosti ostvariti samo u okrenutosti prema zemlji, već se potpuno ostvarenje i punina ljudskoga života prima kao nagrada ljudske okrenutosti prema Bogu, poručio je nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić.

Predvodeći misno slavlje u svetištu Gospe od utočišta u Aljmašu na svetkovinu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo nadbiskup Hranić u propovijedi je istaknuo kako se za razumijevanje Marijina uznesenje na nebo moramo usredotočiti na Uskrs, na središnje otajstvo našega spasenja i vjeru u prekogrobnu novost i vječni život, pri čemu je, rekao je, Marija bila najviše uronjena u to otajstvo.

Upozorio je kako suvremeni čovjek sve više želi biti radikalno neovisan, jer ne želi ovisiti o Bogu, ni o drugim ljudima, ili zakonima prirode, a obveze prema drugima doživljava kao ugrozu vlastite komotnosti. Na taj način, smatra Hranić, "suvremeni čovjek postaje osuđen na ulazak u džunglu tržišnoga natjecanja i prepušten njegovim zakonima".

- Kada se sve sruši, ostaju samo veze braka, obitelji, prijateljstva. Otkrili smo da smo i kao članovi jednoga naroda vezani nečim što je neraskidivo, ali iznad svega ponovno otkrivamo da smo ovisni o Bogu, istaknuo je Hranić.

Tijekom dana u Aljmašu će se, uz ostalo, služiti svete mise za stradalnike Domovinskog rata te za mlade bračne parove i njihovu djecu, s blagoslovom djece nakon mise.

Upravitelj aljmaškoga svetišta Ante Markić pozvao je sve hodočasnike da na misnim slavljima sudjeluju u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama, preporukama nacionalnoga Stožera Civilne zaštite i uputama crkvenih vlasti, jer, kako je rekao, "razboritost nalaže da u okolnostima epidemije koronaviursa budemo pažljivi i odgovorni prema sebi i drugima".

 

M.M.