Predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović ocijenio je u srijedu da usvajanje rezolucije o BiH u Hrvatskom saboru predstavlja miješanje u unutarnje poslove njegove zemlje što je, kako je kazao, protivno međunarodnom pravu. Bećirović (SDP BiH) usvajanje rezolucije opisao je "neprihvatljivim". 

"Takvi postupci nisu u skladu s temeljnim načelima međunarodnog prava, uključujući načela suverene jednakosti država i nemiješanja u njihove unutarnje poslove, sadržana u Povelji Ujedinjenih naroda", izjavio je. 

Poručio je kako se Republika Hrvatska nema pravo miješati u unutarnja pitanja suverene države BiH jer o njima mogu odlučivati isključivo njene državne institucije, u skladu s ustavom BiH i važećim zakonima. 

>>

Istaknuo je kako Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska imaju zajednički interes razvijati svoje odnose na temelju međunarodnog prava, međusobnog poštovanja i dobrosusjedske suradnje, a pri tom poštivanje međunarodnog javnog prava ne može biti selektivno niti ovisiti o političkim okolnostima.

"Načela suverene jednakosti, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i nemiješanja u unutrašnje stvari država predstavljaju norme na kojima počiva međunarodni pravni poredak. Njihovo dosljedno poštivanje nije izraz političke dobre volje, već međunarodnopravna obveza svake države", zaključio je Bećirović.

>>

Na ovakve izjave reagirao je Luka Mišetić, američki odvjetnik hrvatskih korijene, najpoznatiji po obrani Ante Gotovine u Haagu.

"Dvostruki standardi Denisa Bećirovića: (1)Poziva strane države u PIC da imenuju stranog visokog predstavnika koji će i dalje imati zadnju riječ u BiH; (2) Prijedlog Hrvatske za provedbu Daytonskog sporazuma (kojeg je supotpisnica!) naziva 'neprihvatljivo miješanje u unutarnje stvari BiH'", napisao je Mišetić.

"Ne, Denise. Daytonski sporazum je međunarodni ugovor. Njegova provedba je stvar međunarodnog prava, a ne isključivo unutarnje pitanje BiH", zaključio je Mišetić.

 

M.M.