Arhiva članaka HRsvijet.net

Zahvaljujući pravodobnoj reakciji interventne policije u petak poslijepodne u Vukovaru je spriječen fizički sukob hrvatskih i srpskih navijača, javlja Jutarnji list.



U poluvremenu utakmice Srbije i Portugala na EP za košarkašice do 18 godina, nekolicina od 200-tinjak srpskih navijača (uglavnom Srba iz Vukovara i njegove okolice), kako navodi Jutarnji, poželjela je izaći iz dvorane kako bi se sukobili sa pedesetak hrvatskih navijača koji su se stacionirali na terasi kafića nasuprot dvorane Dražena Petrovića. No, policija ih je u tome spriječila i privela.

Kako pak piše Večernji list, u poluvremenu je došlo do prve krizne situacije kada su se pred dvoranom pojavila tri navijača u dresovima Dinama, a u tom trenutku gotovo svih dvjestotinjak navijača potrčalo je prema izlazu, što je ponovno spriječila policija. 

Interventna policija je po završetku utakmice napravila živi zid između hrvatskih i srpskih navijača koji su se u koloni udaljili u smjeru Borova Sela. Sukob je bio jedino verbalne prirode, navodi Jutarnji.

Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara osudio izgrede

Povodom incindenata zabilježenih tijekom odigravanja utakmica, Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara oglasio se priopćenjem u kome navode kako su ti incindenti "rezultat politike koju političke vođe Srba u Republici Hrvatskoj vode sustavno više od dvadeset godina, svesrdno potpomognute nacionalnom velikosrpskom državnom politikom iz Beograda".

Doduše, ne čudimo se previše srpskoj mladeži, jer ni njihove političke vođe niti jednom do sada u Koloni sjećanja nisu pokazale, ni nama ni pripadnicima svoga naroda, da prihvaćaju odgovornost i izražavaju iskreno žaljenje za ono što se dogodilo. Prihvaćanje odgovornosti i izražavanje žaljenja treba biti na povijesnoj, političkoj pa i na razini čitave jedne zajednice barem u simboličkom smislu, odavanjem posebnog pijeteta, suzdržavanjem od provokativnih nacionalističkih obilježja, a pogotovu od nacionalističkih ispada čijih smo na sportskim terenima svjedoci ovih dana", navodi se u priopćenju Stožera za obranu Vukovara.

Iz Stožera također ocjenjuju kako su burna zbivanja u proteklih nekoliko mjeseci, od najave uvođenja dvojezičnosti u Vukovar, pa do "srpskih nacionalističkih ispada na sportskom borilištu, jasan znak potrošenosti modela na kojima je počivala mirna reintegracija i znak su da Hrvatska pod hitno mora i treba redefinirati svoju politiku prema nacionalnim manjinama, pogotovu prema srpskoj nacionalnoj manjini, kako bi nova politika razbila okove samosegregacije te dovela do integracije te zajednice u hrvatsko društvo".


M.B.