Arhiva članaka HRsvijet.net

Svetkovina Velike Gospe svečano je, prvi put nakon 1940., proslavljena u crkvi Sv. Germana na Brijunima.

Dopuštenjem uprave nacionalnog parka, stiglo je u večernjim satima na otok oko 250 vjernika iz Fažane i susjednih župa, a njima su se pridružili vojnici koji su tamo na službi, javlja Ika.

Svečanost je započela misnim slavljem a završila procesijom do crkvice Sv. Roka čiji se spomendan obilježavao sljedećeg dana.

>>Tajna jugoslavenskih komunista i OZN-e: Trava na Brijunima zasipana 'hrvatskim đubrom'

Bila je to prva procesija na tom otoku nakon 1940. godine. Prolazeći ispod stoljetnih borovih stabala Pinije, orila se pjesma Zdravo Djevo, koju je pjevao fažanski župni zbor. Misu i procesiju predvodio je vlč. Ilija Jakovljević.

 

M.M.