Iranska novinska agencija Mehr citira šefa lučke uprave u istočnom Hormozganu koji tvrdi da nije zabilježena nikakva šteta u luci Sirik nakon što je SAD pokrenuo nove udare na Iran. Američki udari uslijedili su kao odgovor na incident dan ranije, kada je iranski dron pogodio teretni brod.

Ovaj poluslužbeni medij navodi da luka radi normalno i da na njezinoj opremi nema nikakvih oštećenja, unatoč tome što su unutar lučkog kruga ranije prijavljene eksplozije.

Visoki iranski zastupnik izjavio je da su američki udari na Iran tijekom pregovora razotkrili nedostatak predanosti Washingtona diplomaciji i dogovorima o prekidu vatre.

Ibrahim Azizi, šef parlamentarnog Odbora za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku, objavio je na društvenoj mreži X da je SAD “još jednom napao Iran usred pregovora”.

“Propali američki predsjednik pokazao je da nema nikakvu predanost načelima pregovora ili prekida vatre. Ovo nepromišljeno kršenje primirja će, kao i uvijek, dovesti do njihovog povlačenja i žaljenja. Prebacivanje krivnje više ne prolazi”, naveo je Azizi.

Ovo je prvi američki napad otkad su dvije nacije potpisale Memorandum o razumijevanju. Spomenuti dokument, poznat i kao Islamabadska deklaracija, potpisali su američki predsjednik Donald Trump i iranski predsjednik Masoud Pezeshkian.

Njime je dogovoren hitan i trajan prekid vojnih operacija na svim ratištima, uključujući i Libanon. Sporazum definira prekid američke pomorske blokade iranskih luka i ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca za slobodnu i sigurnu plovidbu trgovačkih brodova. Sukladno dogovoru, SAD se obvezao izdati privremene dozvole za izvoz iranske nafte na svjetsko tržište te pokrenuti odmrzavanje iranske imovine u inozemstvu. Memorandum služi kao okvirni politički temelj za pregovore koji bi u roku od 60 dana trebali dovesti do konačnog i sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, uključujući i rješavanje pitanja iranskog nuklearnog programa. 

 

M.M.