Arhiva članaka HRsvijet.net
Prvi put nakon odlaska Mesića i Sanadera: Državni vrh na Oltaru domovine
Državni vrh zajedno je položio vijence na Oltar hrvatske domovine na Medvedgradu, u povodu Dana državnosti, i na taj način obnovio običaj odavanja počasti svim poginulima za domovinu.

Vijenac je na Oltar hrvatske domovine položio predsjednik Republike Ivo Josipović, saborsko izaslanstvo na čelu s predsjednikom Sabora Lukom Bebićem te Vladino izaslanstvo na čelu s predsjednicom Vlade Jadrankom Kosor.
Od 1994. do 2000. Oltar hrvatske domovine su u povodu državnih blagdana i praznika posjećivala najviša državna izaslanstva i državni dužnosnici te strani državnici koji su posjećivali Hrvatsku, kao i veleposlanici nakon predaje vjerodajnica predsjedniku države.
>>Dvadeseta obljetnica hrvatske neovisnosti
Oltar hrvatske domovine na Medvedgradu otvorio je 1994. godine prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, upalivši vječnu vatru kod tog spomenika hrvatskoj slobodi, a u prigodi Dana državnosti, koji se tada slavio 30. svibnja. Tim spomenikom željela se odati počast svim onima koji su ginuli, patili i živjeli za slobodnu Hrvatsku.
Spomenik je rad akademskog kipara Kuzme Kovačića. Velike kamene kocke napravljene su od stijena više vrsta kamena iz različitih dijelova Hrvatske, nejednake visine, posložene su na zemlji tako da tvore hrvatski grb. Na kockama su isklesani motivi iz doba kneza Branimira, veliki križ, te stihovi hrvatske himne: Lijepa naša domovino, oj junačka zemljo mila, stare slave djedovino da bi vazda sretna bila. Tu su i stakleni elementi, tzv. suze, koje simboliziraju tešku povijest hrvatskog naroda.
HRT