Arhiva članaka HRsvijet.net
Vesna Alaburić: Hrvati nisu mogli biti okupatori u vlastitoj zemlji
Obrana generala Milivoja Petkovića u završnim je riječima na haaškom suđenju šestorici vojnih i civilnih čelnika bh Hrvata optuženih za ratne zločine počinjene tijekom rata u BiH poručila u ponedjeljak kako haaško tužiteljstvo nije dokazalo da je Hrvatska bila okupacijska sila u BiH.

Osvrćući se na tezu tužitelja uvedenu na samom kraju suđenja da je Hrvatska bila okupator u BiH, Petkovićeva odvjetnica Vesna Alaburić poručila je da pravna praksa govori da se područja borbi ne mogu smatrati okupiranim područjima a da haaški tužitelji u ovom predmetu tvrde da istovremeno postoji i stanje oružanog sukoba i okupacije.
Ona je istaknula da Hrvati Bosne i Hercegovine ne mogu biti okupatori u vlastitoj zemlji a slijedom toga ni Herceg-Bosna ne može biti okupator u BiH.
Ne postoje dokumenti da je Hrvatska okupirala BiH, nijedan svjedok u sudnici nije tako nešto kazao, nema dokaza da je hrvatska vlast imala efektivni nadzor nad Herceg-Bosnom, rekla je Alaburić.
Vezani članci:
OSVRT ILIJE ZOVKA: Istina o Ahmićima i Trusini