Predizborna žurba - Mornarovo ministarstvo neposrednom pogodbom dalo posao vrijedan 284,4 milijuna kuna
Ugovor o obnovi studentskih naselja u Zagrebu, koji su ovog tjedna potpisali Pejo Pavlović, sanacijski upravitelj Studentskoga centra u Zagrebu i Miljenko Zovko, direktor Projektgradnje d.o.o., potpisan je bez provedbe javnog natječaja, tvrde insiderski izvori bliski Studentskom centru u Zagrebu.
Riječ je o ugovoru vrijednom enormnih 284.411.086,33 kune, koji je 19. kolovoza supotpisao i ministar Vedran Mornar, potpisanom na temelju neposredne pogodbe, a ne ne temelju javnog natječaja kako je javno objavljeno na službenoj stranici MZOS-a, tvrde insiderski krugovi.
Do potpisivanja ugovora došlo je na temelju sporazuma potpisanog koncem prošle godine između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Sveučilišta u Zagrebu i Studentskoga centra u Zagrebu, kojeg je predstavljao sanacijski upravitelj, imenovan od te iste Vlade.
Za provođenje projekta, odnosno za postupke javne nabave za projektante, nadzorne inženjere, koordinatore zaštite na radu i izvođače radova obnove obaju naselja, bio je zadužen Studentski centar u Zagrebu, odnosno njegov sanacijski upravitelj.
Kako je u međuvremenu došlo do poništenja natječaja, očekivalo se raspisivanje novog. Međutim, u Vladi i resornom ministarstvu su procjenili da za ponavljanje postupka nema dovoljno vremena, pa su pristupili potpisivanju ugovora sa izvođačem izabranim neposrednom pogodbom.
Za ovaj posao vrijedan 284, 4 milijuna kuna, koji će biti financiran iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova te donacijama i subvencijama Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, izabrana je tvrtka Projektgradnje d.o.o., zastupana po direktoru Miljenku Zovku. Osnovna provjera referenci spomenute tvrtke pokazuje kako je riječ o jednom od gospodarskih subjekata u vlasništvu Ivice Todorića, koji je čak i predsjednik Nadzornog odbora spomenute tvrtke.
Kao razlog žurbe u obnovi Studentskog doma u resornom ministarstvu navode Odluku o subvencioniranju stanovanja u akademskoj godini 2015./2016., prema kojoj za subvenciju privatnog smještaja u iznosu od 400 kuna mjesečno, za ukupno 4.534 studenta koji ostvare pravo na smještaj u studentski dom u Zagrebu, moraju izdvojiti dvadesetak milijuna kuna. Riječ je o iznosu koji će se isplaćivat studentima za vrijeme obnove domova, odnosno do konca slijedeće studentske godine.
U projektu za 2015. godinu nalazi se 68.200 m2 prostora u ukupno 17 zgrada te 64.400 m2 okoliša i infrastrukture. Riječ je o 2.216 dvokrevetnih i 102 jednokrevetne za studente s invaliditetom, bit će opremljene suvremenim namještajem i priključcima na fiksni i bežični Internet, a planirani su i značajni zahvati na uređenju okoliša.
Nesumnjivo, riječ je o vrlo značajnom i financijski vrijednom projektu koji će poboljšati studentski standard. Međutim, ulazak u ovakav projekt na temelju neposredne pogodbe, nikako ne mogu biti sredstva planirana za alternativni smještaj studenata.
Insiderski krugovi bliski Studentskom centru skloni su vjerovanju kako iza izbjegavanja javnog natječaja stoji želja Zorana Milanovića i vrha SDP-a da ovaj projekt krene u realizaciju tijekom mandata ove vlade.
Takvo "užurbano" poslovanje osnovano budi sumnje i u korupciju. Tako su se u krugovima bliskim Studentskom centru već pojavile spekulacije prema kojima bi se vladajući SDP na ovom projektu trebao "namiriti" sa dvadesetak posto provizije, što bi trebala biti jedna od značajnijih stavki za financiranje predstojeće izborne kampanje.
Točnost ovihspekulacija, kao i onih prema kojima je vojni mimohod u Zagrebu organiziran iz potpuno istih pobuda, teško je provjeriti. Međutim, gdje su god spekulacije, tu je i otvorena sumnja čiju bi utemeljenost svakako trebale provjeriti institucije pravne države na koji se mnogi tako često pozivaju.
Bez detaljne provjere sumnja zbog žurnog ugovaranja posla vrijednog više od 284 milijuna neposredenom pogodbom ukazuje na sve drugo, osim na transparentno poslovanje.
J. Zd.