Arhiva članaka HRsvijet.net

Dok se Hrvatska sprema za Sajam turizma u Beogradu, Srbija je “partner” na Sajmu turizma u Bruxellesu

Dok hrvatski ministar turizma najavljuje kako će uz pomoć Severine na hrvatsku obalu namamiti turiste iz Srbije, i dok se Hrvatska priprema kako bi se što bolje na turističkom sajmu u Beogradu predstavila kao zemlja partner, a čime je evidentno kako se Hrvatska u sferi turizma ponovno okreće k istoku i “dobrosusedskoj” Srbiji, u isto vrijeme predstavnici Turističke organizacije Srbije, u sklopu “partnerskog” sudjelovanja na Sajmu turizma u Bruxellesu, dječaka koji piški (uz trg Grand Place i Grote Markt The Atomium, "Manneken Pis", koji je najveća turistička atrakcija Bruxellesa), odijevaju u šumadijsku narodnu nošnju.

Svečano odijevanje i otkrivanje čuvene bruxellske skulpture, Manneken Pisa u šumadijsku nošnju s šajkačom na glavi i u opancima, uz zvukove srpske himne, koju je odsvirao Duvački orkestar Dejana Petrovića, ovogodišnji pobjednik na Saboru trubača u srpskoj Guči, otvoren je u nazočnosti  srpskih turističkih čelnika i predstavnika grada Bruxellesa.

Inače, "Manneken Pis", brončani kip dječaka koji mokri s vrha fontane i koji je simbol Bruxellesa, je prošle godine u svibnju odjeven i u hrvatsku narodnu nošnju iz okolice Vinkovaca. Prvi kostim za Mannekena Pisa sašiven je 1698. godine, a do danas ih je prikupio više od 800, od kojih se većina čuva u muzeju na glavnom trgu, pa se tako sad vinkovačkoj nošnji u muzeju priključila i šumadijska nošnja. Običaj je Manneken Pisa na posebne datume odijevati u prigodnu odjeću, pa će, kako saznajemo iz srpskog tiska, ovaj simbol Bruxellesa srpski nacionalni kostim nositi na Dan državnosti Srbije.

Da li to ujedno znači i kako Manneken Pis na Dan hrvatske državnosti odijeva vinkovačku nošnju? Ako je tako, zašto o tome nikada nema niti riječi u hrvatskom dnevnom tisku i zašto odjel za odnose s javnošću HTZ-a nikad o tome ne izvještava građane Lijepe naše?

Srbija se  Belgijancima predstavlja “kao gostoljubiva i zemlja otvorenog srca”

Inače, u sklopu predstavljanja srpske turističke ponude na sajmu turizma u Bruxellesu, koji se održava u vremenu od 3. do 7. veljače, na bruxellskom Grand Placeu, jednom od najljepših baroknih srednjovjekovnih trgova, održan je i koncert srpskog ansambla "Kolo". Tijekom Sajma, u Bruxellesu će biti održana i “nedelja srpske kuhinje”, pri čemu će kuhari nekog skadarlijskog restorana, uz zvukove “srpske pesme i svoj muzički ansambl”, u jednom od najprestižnijih bruxellskih restorana, kuhati srpske specijalitete.

Uvidom u program sajma, saznajemo i kako će se Srbija, kao ovogodišnji specijalni gost bruxellskog Sajma turizma i odmora, prvenstveno predstaviti s tzv. „dunavskom ponudom“, koja uključuje posjete gradovima i srednjovjekovnim tvrđavama na Dunavu, kao i posjete kulturno-arheološkim lokalitetima i nacionalnim parkovima, pri čemu će težište biti stavljeno na aktivan odmor u prirodi, pješačenje, biciklizam i “pecanje”.

Veleposlanik Srbije u Belgiji, Radomir Diklić, smatra kako će sajam turizma i sve propratne aktivnosti značiti veliku promociju Srbije “u Belgiji i celoj Evropi, gde će se Srbija predstaviti kao gostoljubiva i zemlja otvorenog srca.”

I Hrvatska sudjeluje na Sajmu turizma u Bruxellesu, ali......

Da li je ministar Bajs upoznat s načinom na koji će se Srbija predstaviti građanima Bruxellesa na ovogodišnjem Sajmu turizma u Belgiji, a na kojem, inače, sudjeluje i kao zemlja partner. I gdje je u svemu tome Hrvatska?

Netaknuta priroda u netaknutom djeliću Mediterana, prekrasna obala s brojnim otocima, kulturne i prirodne znamenitosti, dalmatinske klape, a o hrani ne moramo ni govoriti...

I kao što sam već o tome pisala, "Hrvatska - jedina zemlja u svijetu sa šest spomenika pod zaštitom UNESCO-a" slogan je pod kojim Amerikanci reklamiraju turu koja uključuje obilazak Eufrazijeve bazilike u Poreču, katedrale sv. Jakova u Šibeniku, Nacionalnog parka Plitvice, starog dijela grada Trogira, Dioklecijanove palače u Splitu te stare gradske jezgre Dubrovnika.

Kako ne bismo ministra Bajsa prozvali ni krivog, ni dužnog, izvršili smo uvid u web stranice Hrvatske turističke zajednice, na adresi www.croatia.hr, te smo, na našu veliku radost, a i olakšanje,  saznali kako će na spomenutom Sajmu turizma u Bruxellesu, koji se održava pod naslovom  „Salon de Vacances“ sudjelovati i Hrvatska, ali ne kao zemlja partner, već će se samo predstaviti  uz suizlagače, Turističku zajednicu grada Zagreba i Villu Aspalatos.

...u sklopu Dunavskog cenara za kompetenciju?!

Međutim, otvorivši stranice HTZ-a, za “oko nam je zapelo” kako na istima nigdje ne piše da se Hrvatska na sajmu u Bruxellesu predstavlja “na štandu sa Srbijom, gde se predstavlja dunavski region, odnosno Dunavski centar za kompetenciju”, kako izvještavaju brojni srpski portali.

E, sad se svi možemo zapitati: Pa što je to „Dunavski region“ i kad je Hrvatska javnost o tome nešto uopće čula?

O tome se možete informirati na srpskim internet stranicama (ne i na hrvatskim), pa ako ukucate pojam “Dunavski centar za kompetenciju”, saznat će te kako je isti osnovan “pre dve godine na inicijativu Srbije sa ciljem bolje saradnje podunavskih zemalja ovog regiona, a članice su Hrvatska, Rumunija, Bugarska, Moladavija i Ukrajina“.

„Dunavski centar važan je za Srbiju i susjedne zemlje jer donosi mogućnost za otvaranje novih radnih mjesta i veće prihode čime se otvara mogućnost razvoja regije i dobrih susjedskih odnosa. Njemačka podržava taj projekt i u prvoj fazi izdvojila je za to 2 milijuna eura“- rekao je pri osnivanju Wolfram Maas, ambasador Njemačke u Srbiji.

Inače, kako piše na www.glassrbije.org, sve navedene države se “objedinjenom ponudom predstavljaju i na sajmu u Briselu, gde se organizuje i dunavski forum na kome će govoriti predstavnici evropskih institucija, regiona, a iz Srbije državni sekretar za turizam Goran Petković.”

Odakle se stvorio taj fantomski “Dunavski centar za kompetenciju”?

Dakle, osim što Ministarstvu turizma možemo postaviti pitanje zašto se na ovome bruxellskom sajmu turizma kao zemlja partner Belgiji nametnula upravo Srbija, a ne turistička zemlja kao što je Hrvatska, koju svjetski časopisi proglašavaju za jednu od najpriznatijih i najpoželjnijih svjetskih turističkih destinacija, možemo ih pitati i zašto Hrvatska javnost ne zna ništa o lanjskom osnivanju Dunavskog centra za kompetenciju. Za kojega Hrvatsku, uostalom, i ne bi trebalo biti briga, da i sama, kao što vidimo, u isti nije uključena.

Ako u google tražilicu ukucate “osnivanje Dunavskog centra za kompetenciju”, otkrit će te kako su o tome pisali samo srpski portali, dok na hrvatskima nema niti riječi o tome.

Čini se kako je ovo godina otkrivanja i otvaranja očiju: najprije fantomski popis branitelja čije izručenje Srbija traži (o čemu se ništa ne bi još uvijek znalo, da Purda nije namjeravao posjetiti susjednu državu, pri čemu je zaglavio u zatvoru!), a sada otkrivamo i nekakav fantomski Dunavski centar, čija je članica i Hrvatska?

Što je sljedeće što ćemo otkriti, a o čemu mi kao “benigni tupavi hrvatski narod” pojma nemamo?

Možda više i nemamo državu, ali ćemo i to na čudan način saznati, i to možda sa srpskih internet stranica?

Srbija glavna zvijezda belgijskog sajma, a Hrvatska statist u opancima

Znači, Lijepa naša Hrvatska, čiji lanjski turistički promet nije baš bio zanemariv, dok bi se o prihodu dalo raspravljati, se na sajmu u Belgiji predstavlja  zajedničkom štandu sa Srbijom, pri čemu je Srbija glavna zvijezda, dok je Hrvatska, zajedno s ostalim članicama DCC-a, samo statist.

Kako se može pročitati u programu Sajma, za vrijeme trajanja istog će na štandu Srbije biti organiziran  program za publiku: narodni ansambl “Kolo” i jaz  orkestar „Stup“ će izvoditi „muzički“ program, a bit će predstavljena i izrada tradicionalnih rukotvorina: grnčarije, opanaka i frula, oslikavanje posuda i naivno slikarstvo.

U svakom slučaju, čini se kako će sarme, čevapčići, proja, srbijanska „pesma“, dečko u šumadijskoj nošnji i izrada opanaka biti glavna atrakcija ovih dana u Bruxellesu, i to je u redu. Neka se ljudi predstave na najbolji mogući način, jer svaka zemlja to zaslužuje, pogotovo ako ima tako dobro razvijen marketing, smisao za promociju i improvizaciju, kao što to ima  “dobrosusedska zemlja Srbija”. A kako je povijest pokazala, Srbi za to imaju i previše sklonosti!

Idemo, braćo, svi zajedno obucimo srpske opanke, i promovirajmo hrvatski turizam!

Ono što me zanima, jest ovo: ako Hrvati u Bruxellesu sudjeluju “u objedinjenoj promociji” sa Srbijom, znači li to kako će na zajedničkom štandu, osim “zajedničkog pevanja srpskih pesama” dok jedu proju i ćevape te plešu zajedničko kolo, svi morati obuti srpske opanke, ili će Hrvati moći na nogama nositi cipele iz “Borova”?

I naposljetku, zamolba: ako netko kreće prema Bruxellesu, molila bih ga da svrati do toga hrvatsko-srpskog štanda, i da nikako ne propusti to ovjekovječiti fotoaparatom. Jer, smatram kako ni za živu glavu ne bih htjela propustiti vidjeti moguću sliku: ministra Bajsa kako u šumadijskoj nošnji, sa šajkačom na glavi, harmonikom u jednoj ruci, projom i ćevapima u drugoj, s opancima na nogama, sa srpskom „pesmom“ na usnama, pleše šumadijsko kolo.

A sve s ciljem promocije hrvatskog turizma na zajedničkom srpsko-hrvatskom štandu!

 

Renata Dobrić

 

Vezani članci:

Duet ministra Bajsa i Seve Regionale: Ovamo, vamo, na more naše, dođite Srbi, čekamo mi...