33 kandidacijske liste natjecat će se za mjesta u Europskom parlamentu
Na izborima za Europski parlament, 26. svibnja, natjecat će se 33 kandidacijske liste, dvije neovisne i 31 stranačka, odnosno koalicijska, toliko ih je, naime, predano Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) do utorka u ponoć, do kada je bio rok za predaju.
Sudi li se samo po broju tih listi, zanimanje za izbore veće je nego prije pet godina kada se za mjesto u Europskom parlamentu natjecalo 25 listi.
>>HDZ odredio izbornu listu za Europski parlament - nositelj liste Karlo Ressler
DIP-u sada predstoji pregledati sve kandidature i objaviti zbirnu listu što bi se moglo dogoditi već u srijedu kada DIP ima sjednicu. Kad se objavi zbirna lista službeno počinje izborna primidžba koja će trajati do ponoći, 24. svibnja, podsjeća potpredsjednica DIP-a Ana Lovrin.
>>Marijana Petir krenula u prikupljanje potpisa za samostalan izlazak na EU izbore
Posljednja je listu predala, sat prije ponoći, nositeljica nezavisne liste Marijana Petir, eurozastupnica i bivša članica HSS-a, pohvalivši se da je u dva dana, uz pomoć građana, uspjela skupiti gotovo 11.500 potpisa. Lista koju "nosi" Petir te lista suca Mislava Kolakušića jedine su dvije neovisne, odnosno liste grupe birača.
>>Stranka koju je utemeljio ratni zločinac Goran Hadžić ide na izbore za Europski parlament
Listu je predao i Milorad Pupovac.
- Predali smo listu iznenađenja. Listu koja ima ambiciju da uđe u Europski parlament i da zastupa ono što smo zastupali kad smo podržavali ulazak Hrvatske u Europsku uniju - Europu bez opasnog nacionalizma, izjavio je predsjednik SDSS-a i nositelj liste Milorad Pupovac.
M.M.