Arhiva članaka HRsvijet.net

Samo luđak danas ne zna da je pravoslavna Crkva nacionalna Crkva i da je time prožeta! Pa kad je, postavlja se pitanje upravo sada, pred proslavu Dana domovinske zahvalnosti SPC priznala grijeh svoga naroda.

SAMOSTALNI SRPSKI TJEDNIK/ NEDELJNIK NOVOSTI su novine opće informativnog karaktera, koje prate i kritički pišu o svim relevantnim političkim, društvenim i kulturnim događajima u Hrvatskoj. Tako stoji u njihovu opisu za koje je intervju dao Augustin Bašić pod naslovom „Hrvatska biskupska konferencija postala je imitacija CK-a“. Odgovarao je na pitanja autoru Goranu Plavšiću i zanimljivo je da taj „magistar filozofije i teologije“ Augustin Bašić više od dva desetljeća simbol je Religijskog programa HRT-a i njegovog dugogodišnjeg magazina 'Ekumena', kroz koji je prodefiliralo na stotine teologa i laika iz cijele regije koji su, često mimo službene svjetovne i crkvene politike, promicali ideje približavanja vjernika različitih vjeroispovijesti.

Ma tko je pokušao, a ko je mogao do kraja gledati tu emisiju već u prvim rečenicama uočava bezočnu laž. Lijepo je da je čovjek magistar, ali čega i kojeg fakulteta? Koliko je puta tamo pošao na predavanje i na koji je način to polagao to je stvar drugih institucija? No, kad Bašić govori o stotinama, to je bezočna laž – uporno se vrte isti ljudi i to sumnjive prošlosti spram hrvatskoga naroda i hrvatske samostalnosti, naravno, čast izuzecima! Pa glavni mu je komentator cijelo vrijeme Inoslav Bešker. Premda ne treba suditi ljude, ali isto tako ne treba obmanjivati javnost jer i najvećoj budali današnjice koja utipka njegovo ime pokazat će puno toga pa sve do Labradora. A onda se postavlja pitanje je li i urednik te emisije takvog kova? Uvlačeći se „u neku stvar“ Goranu Radmanu, Bašić kaže: „Radman i Miroslav Lilić to su mi omogućili.“ K tome, što fuflja u svojim emisijama i nije svjestan da bi trebao poći na tečaj hrvatskoga jezika Bašić brka datume imena, upada u kontradiktornost. „Između 16. i 17. siječnja 1991. održali smo prvi sastanak u Dežmanovom prolazu u Zagrebu.“ Bašiću, je li tada postojao HDZ? K tome, Bašić dobro znade da je pisao lažna pisma i dilao ih po Kaptolu i drugim institucijama kako bi sve diskreditirao i prekrio svoju nesposobnost te došao do bilo kakve čelne pozicije. Jako dobro to znade. I danas ta pisma postoje u arhivima pojedinih institucija. Kad poželi uvid u svoj pošteni rad, neka se samo javi na adrese kamo je to slao! Zar osoba koja je išla „ad hominem“ uopće može govoriti o toleranciji?

Na pitanje: „Danas se u Religijskom programu izbjegava govoriti o problemima unutar Crkve i izbjegava se profesionalni pristup. Zašto novinari ne rade svoj posao, nego se bave isključivo afirmacijom vjere?“, Bašić koji iz mišje rupe prati Crkvu odgovara: „To je važno pitanje, činjenica je da se sve prati na razini manifestacija, tradicije, dok manjka kritičkog odnosa prema religijskim fenomenima i utjecaju religije u društvu. Zato sam prije 13 godina započeo s emisijom 'Ekumena', u kojoj sudjeluju ljudi iz raznih konfesija i drugi stručnjaci, poput sociologa i politologa. Odnos crkve, vjere i društva naše su teme.“ Ma koja Ekumena? Što je ona postigla? Okupi tri istomišljenika i mlate praznu slamu! Kad je ta emisija imala prilog s terena? Svaka dublja analiza te emisije pokazuje da je čista namještaljka i to prema potrebi. Kad je Bašić napravio emisiju o Romima drukčije vjeroispovijesti? Kad je napravio o muslimanima koji se suočavaju s teškoćama u pograničnim područjima a nemaju svoje bogomolje? Kad je realno prikazao pravoslavne koji su ostali poslije oslobođenja i njihove teškoće? U hrpi laži, posebno kad su u pitanju pokojnici i to velikani, Bašić dobro znade svoje domete i ciljeve, poziva se na njih. Pa to je smiješno. Na TV ga je doveo Kaštelan kao nesvršena popa koji je bio razočaran, to on znade zbog čega, ali nije baš sretan ni u svom braku!!! Tko god pogleda tri emisije i analizira ih jasno vidi, ako je slušao psihologiju samo jedan dan da se taj tip pokušava osvećivati instituciji i okrivljivati je koja ga je odgojila, jer je promašio život. Umjesto da korijene svoje frustracije traži negdje drugdje, on je opalio po Crkvi. O ekskluzivi Bašić govori. Pa tako kaže: „SPC u Hrvatskoj, za razliku od rata, nove odnose gradi u tišini, nema ih u javnosti, dok su s druge strane hrvatski biskupi jako prisutni.“ Bašiću, „veliki magistru“, može li se oprostiti bez priznavanja grijeha i kajanja? Prošle godine prema tim kriterijima Bašić bi bio ekskluziva da je nastupio u Kninu sa Savom Štrpcem!!! Nadalje, odgovara: „SPC je doista u Hrvatskoj na dobrom putu, žele pokazati da buduće odnose grade na temeljima evanđelja i vjere što je dobro, pogotovo u svjetlu činjenice da ih je i ova i ona politika izigrala i marginalizirala.“ Samo luđak danas ne zna da je pravoslavna Crkva nacionalna Crkva i da je time prožeta! Pa kad je, postavlja se pitanje upravo sada, pred proslavu Dana domovinske zahvalnosti SPC priznala grijeh svoga naroda?

Ako takva osoba uređuje emisiju, onda je uistinu to vrhunac HTV-a! A hrvatski građani neka prosude!

U daljim odgovorima Bašić kaže: „Oni i dalje žele zadržati jednog protivnika, ali upadaju u paradoks jer se HBK pretvorio u imitaciju Centralnog komiteta. Ne trebaju mijenjati evanđeoske principe, ali način življenja i mentaliteta svakako. Moraju shvatiti da nisu više jedini čuvari kulturnog i nacionalnog blaga i identiteta u Hrvatskoj. To su preuzele institucije civilnog društva, a s tim se teško mire.“ Ako su Bašiću mjerila civilna društva koja su još produžena politička ruka jugoslavenske bande (Pogledaj izvještaj Centra za mirovne studije, Osijek 2001. i izvješće o Gotovini i Markaču), onda je taj čovjek stvarno u labirintu. Potrebna mu je oluja u glavi! Zanimljivi su i odgovori na smijenjenog urednika Svjetla riječi: „Kolegu Bojića cijenim, a za 'Svijetlo riječi' smatram da nosi pravi naziv. Franjevci Bosne Srebrene kroz povijest su evangelizirali i pastorizirali među svim narodima, nisu se htjeli getoizirati među Hrvatima i zato su bili obljubljeni i među muslimanima i pravoslavnima. I danas jedan Ivan Markešić, fra Ivo Marković ili fra Ivan Šarčević, a prije pokojni fra Petar Anđelović, na tom polju čuda čine. Oni nikada nisu htjeli da se trguje ni s ljudima ni s teritorijem BiH i naravno da su bili u sukobu s Franjevačkom provincijom u Hercegovini.“ U pučkom žargonu se to kaže  - momak blebeće! Zašto ne uzme Bojićeve laži s optužbama, neka i taj Bašić ako nije sudionik podrške zločina i laži objavi dokumente na koje se pozivaju Bojići, Šarčevići i ostali, a k njima i pridruženi Bašić? Nije potrebna refleksija medijske refleksije, ako to filozof razumije, nego izravna činjenica? Nažalost, svako uzimanje takvih intervjua za ozbiljno samo čovjeka uzrujava, jer niti su realni, niti objektivni, a najmanje promiču toleranciju jer počivaju na laži. Bit će mi radost ako to Augustin Bašić demantira?


M. Andrić