Arhiva članaka HRsvijet.net

Nakon završetka summita G8 održanog u Deauvilleu, gdje su Europljani dobili potporu velikih sila, čini se da je put za imenovanje Francuskinje Christine Lagarde na mjesto direktorice MMF-a slobodan i čist, prenio je u petak France presse.

Samo dva dana nakon službene kandidature za mjesto direktorice Međunarodnog monetarnog fonda, francuska ministrica financija već može računati na ujedinjenu potporu Europe, ali i na, manje ili više javno iskazanu potporu SAD-a i Rusije.

Iako SAD još nije i službeno iskazao potporu Christine Lagarde, francuski predsjednik Nicholas Sarkozy u petak je jasno dao na znanje kako ima ključno zeleno svjetlo svojeg američkog kolega Baracka Obame. Znam da je odluka donesena, a sada samo čekamo pogodan trenutak da to bude i objavljeno - rekao je Sarkozy na konferenciji za novinare održanoj po završetku summita G8.

Lagarde je biša uska suradnica Zbigniewa Brzezinskija na projektu CSIS (Center for Strategic and International Studies) koji je poznat kao veliki kreator Novog svjetskog porteka pod domainacijom SAD-a, i ako je u zadnjim godinama kritizirao politiku koja se provodi protiv Irana. (Hina/HRsvijet)